blog Jak na pleny v 21. století aneb sláva moderním vymoženostem
04.03.2019 10:15 (aktualizováno 25.08.2019 19:08)

Jak na pleny v 21. století aneb sláva moderním vymoženostem

Kdo nezažil, nepochopí! Umíte si představit, že najednou perete třeba i 100 látkových plen? Nejdříve vyvařit (mnohdy ještě ve staré dobré Romo pračce), pak vyvěsit (zapomeňte na sušičky prádla), následně ještě žehlit... Není se co divit, že naše mámy byly z mateřství skutečně uštvané. Dnešní jednorázové pleny sice nejspíš dávají mnohem více zabrat přírodě (i když i na to se pohledy různí), zato je péče o kojence a batolata nesrovnatelně snadnější a méně náročná na čas. Máme mnohem více času na užitečné věci – třeba na aktivní podporu dítě v různých kreativních činnostech. A přesto se řada mladých maminek dnes k látkovým plenám vrací. Mnohé z nás je nechápeme, jiné se jimi naopak inspirujeme. Jaká jsou pro a proti papírových a látkových plen? Podívejte se s námi na pleny z pohledu různých skupin moderních matek.

Bez plenek to nepůjde – jenomže jaké vybrat?

Papírové jednorázové pleny by pravděpodobně byly žhavým kandidátem na vítěze ankety Vynález 20. století. Ano, s dítětem jsou i další starosti, ale přesto vám babička stojící nad dítětem u přebalovacího pultu ráda připomene, že ty dnešní děti jsou již v podstatě „bezúdržbové“. Vždyť co jsou to za starosti! Papírové pleny si dnes klidně objednáte přes internet. Takže je ani nemusíte vláčet domů. Vyměníte, vyhodíte, a je to!

Jaké jsou ty nejlepší? Synonymem pro kvalitní dětské pleny jsou jednoznačně plenky Pampers. Neustálý vývoj je na plenách znát. Ustojí skutečně hodně a na výběr je mnoho variant v ekonomičtější ceně, ale i ve variantě, kde si připlácíte za skutečný nadstandard pro své dítě (pleny Pampers Premium Care). Kdo nechce experimentovat a sáhnout hned po tom nejlepším, tzv. pampersky jsou ideální volnou. Určitě ale lze úspěšně přežít kojenecký a batolecí věk svého potomka i s levnějšími značkami plen. Mnohé z nich nabízí vynikající komfort i při podstatně nižší ceně.

Čeho si je nutné při výběru správné značky dětských jednorázových plen všímat?

Dobrá plena sedí velikostně, netlačí, ale přitom dobře těsní v oblasti kolem stehna, na bříšku, ale i na zádech. Právě záda bývají problematická zejména po delším nočním spánku, kdy je již plena nasáklá močí, a nakonec dítěti v leže další moč přes zádovou část pleny proteče. Dobře držící by měly být i lepicí pásky na pleně. Lepit byl měly i poté, co je kvůli kontrole stavu pleny několikrát rozlepíme. Moderní pleny obsahují speciální látky, které mají vysoce absorpční schopnosti a umí ji udržet suchou. Kvalita tohoto absorbéru, ale mnohdy i jeho množství v pleně, zvyšuje kvalitu daného produktu.

Nepříjemná plenková dermatitida

U některých typů plen si občas maminky stěžují, že na ně má dítě kožní reakci. Obvykle jde o plenkovou dermatitidu. Dost často za ni nemůže plena, ale spíše my – rodičové. Jednorázové dětské pleny jsou v tom nevinně. Čím kvalitnější plena, tím máme tendenci ji méně často měnit. Dítě si nestěžuje, je pořád v suchu. Navíc kvalitnější pleny jsou dražší, a tak se je snažíme využít skutečně co to jde. A právě tehdy může dojít ke vzniku tzv. plenkové dermatitidy – nepříjemné reakce kůže dítěte v oblasti genitálií, zadečku, mnohdy až v oblasti stehen nebo bříška.

Když k tomu dojde, nepanikařte. Obvykle se více než 95 % dětských plenkových dermatitid vyléčí i bez návštěvy pediatra. V první řadě nasaďte vhodná režimová opatření. Měňte častěji plenu, a to i když není zcela promočená. Přestaňte dítě koupat. Pouze jej sprchujte. Ani to ne příliš často, abyste nenarušovali přirozenou mikroflóru dětské pokožky. Pokožku pravidelně natírejte vhodným dětským krémem. Při již vzniklé dermatitidě zinkovou mastí (např. Sudocrem). Následně vždy jako ochrannou vrstvu používejte vhodný krém, který brání tomu, aby se pokožka dítěte dostala do přímého styku s močí nebo stolicí. Vhodným je například Bepanthen Care mast.

Díky biomatkám slaví návrat látkové pleny

Důvodů, proč se maminky nebo rodičové obecně vrací k látkovým plenám, je celá řada. Dětské látkové pleny jsou především ekologičtější. I když se jednorázové pleny nazývají papírovými, neexistuje dnes žádný typ či značka těchto plen, které by byly biologicky 100% rozložitelné. Zkuste pátrat po kompostovatelných plenách. Na nějaké narazíte, zjistíte ale, že zcela kompostovatelné nejsou a po pokusu je zkompostovat v zahradním kompostéru budete skutečně rozčarování. Většina komerčně dostupných jednorázových plen patří naopak mezi biologicky těžce rozložitelný odpad. Praní látkových plen sice rovněž na přírodě svoji stopu zanechá, ale přesto prý menší, než je to u jednorázových plen.

Toho, kdo zaprotestuje, že pěstování bavlny, z které látkové dětské bavlněné pleny jsou, je neuvěřitelně neekologické (velké množství závlah, chemické ošetřování bavlny, silná ekologická zátěž při jejím zpracovaní) informovaná biomatka rychle zastaví. Dnešní pleny z bavlny stále častěji nahrazují bambusové pleny. Pěstování bambusu i jeho zpracování je vysoce ekologické. Bambus je samoobnovitelný (z každé rostliny v následujícím roce vyroste rostlina opakovaně). Rychle roste, navíc na jinak zemědělsky nevyužitelných místech, nemusí se zalévat, neohrožují jej škůdci a lze jej tedy pěstovat bez použití pesticidů. Navíc je bambusové vlákno přirozeně antibakteriální (obsahuje i po svém zpracování látku kun, která zabraňuje množení baktérií).

Dalším důvodem pro návrat k látkovým plenám je pozitivní vliv na zdraví dítěte. Jejich používáním se výrazně snižuje vznik plenkové dermatitidy, různých ekzémů, infekcí a zánětů.

Rozhodně je třeba zmínit i finanční stránku používání látkových plen. Přestože budete vynakládat prostředky na praní, vyjde jejich používání levněji, než je tomu u jednorázových papírových plen. Takže kdo nerazí heslo, že čas jsou především peníze, ten může lákové pleny opět zkusit.

Nezapomeňte, že k nim potřebujete i nepromokavé plenkové kalhotky. Drží látkovou plenu, nebo se do nich vkládá speciální látková pratelná vložka.

Látkové pleny si udržely pozici i v další péči o dítě

Plena je ideální „hadr“ na vše kolem dítěte. Na odbrknutí, na utření pusy dítěte po jídle, na zastínění kočárku, na lehké přikrytí v létě... Určitě bychom dokázali dát dohromady skutečně dlouhý seznam příležitostí, kdy nám klasická látkové plena obrazně řečeno podá pomocnou ruku. Takže i když se nechcete vzdát moderní vymoženosti v podobě papírových plen, rozhodně patří látkové pleny i nadále do výbavy každého novorozence. I proto jsou velkým hitem tzv. plenkové dorty.

Dort z plenek je ideálním dárkem pro novopečenou maminku. Většinou jde o z látkových plen uvázaný objekt připomínající dort. Velice často však již neobsahuje pouze pleny, ale i další užitečné věci pro péči o dítě, nebo třeba dáreček pro miminko v podobě hračky, dudlíku, štěrchátka apod. Zajímavý plenkový dort v mnoha variacích nabízí například značka T-TOMI.

Vyznejte se konečně ve velikostech jednorázových plen

Jednorázové dětské plenky jsou značeny číslem, které charakterizuje, pro jakou hmotnost dítěte se hodí. Vyrábí se obvykle od velikosti 1, i když některé firmy, například Huggies, nabízí i plenky velikosti 0 pro nedonošená miminka. Setkáte se tedy s těmito velikostmi plenek pro tyto váhové kategorie dětí: 

Dětské plenky 0: pro děti pod 2 kg

Dětské plenky 1: pro děti od 2 do 5 kg

Dětské plenky 2: pro děti od 3 do 6 kg

Dětské plenky 3: pro děti od 4 do 10 kg

Dětské plenky 4: pro děti od 7 do 18 kg

Dětské plenky 5: pro děti od 11 do 25 kg

Dětské plenky 6: pro děti od 15 kg výš

Plenky Junior: od 16 kg výš (mnohdy jde o dětské plenky 6)

U některých výrobců a značek se rovněž setkáte s označením „plus“, obvykle 4+. Jsou určeny dětem stejného věku jako plenky 4, ale mají o něco vyšší rozpětí pokud jde o hmotnost dítěte. Rovněž některé firmy nabízí tzv. noční pleny, které vynikají extra savostí.

Jednorázové dětské pleny, nebo kalhotky?

V sortimentu jednorázových pomůcek pro kojence a batolata narazíte nejen na jednorázové dětské plenky, ale i na jednorázové plenkové kalhotky. Kdy je používat? Pokud dítě začne chodit, může být pro vás snadnější přebalování pomocí plenkových kalhotek na jedno použití. (Dítě snadno přebalíte i bez přebalovacího pultu.) Fungují stejně jako plena, avšak oblékají se již jako standardní spodní prádlo.

Přejít na jednorázové plenkové kalhoty je důležité i ve chvíli, kdy začne vaše dítě „pošilhávat“ po nočníku. Kalhotky mu umožní obsloužit se bez vás. Batole se snadno naučí stáhnout si kalhoty a udělat potřebu. S jednorázovou plenkou je to mnohem složitější, mnohdy zcela nemožné.

Mezi plenkovými kalhotkami však existují i dětské kalhotky speciály. A je jich hned několik. Poznáte je?

Ortopedické plenkové kalhotky: Slouží pro široké balení novorozenců při nesprávně vyvinutých kyčelních kloubech. Nahrazují nepraktické a složité široké balení do látkových plen, ale mnohdy i používání tzv. řemenů.

Učící kalhotky: Rozhodli jste se definitivně „odplenit“ své dítě? K tomu jsou ideální učící kalhotky. Moč ani stolice jimi neprotečou, takže se nemusíte bát znečištění čalounění, koberce či oblečení. Dítěti však nenabídnou komfort sucha, a tak si uvědomí, že již nemá nadále dělat potřenu do pleny.

Plenky do vody: V žádném veřejném bazénu nesmí být dítě bez plavek. Pro kojence a batolata jsou ideálnějším řešením dětské plenky do vody. Nahradí plavky a zabrání proniknutí „nehody vašeho potomka“ do vody. Mokré snadno vyhodíte a nahradíte je suchými. Dítě ve vodě nijak neomezují. Proč mu ale nedat do vody klasické jednorázové pleny? Ty by nasákly vodou. Plenky do vody nejsou nasákavé.

Aby miminka voněla

I vy se s podivem koukáte na každého, kdo říká, že miminka voní? To bude nejspíš tím, že vám doma neustále zavání koš s použitými plenami. Není to nic příjemného. Přitom vás čeká v průměru tři až tři a půl roku, kdy to bez plen nepůjde. Podívejte se proto na koše na pleny. Jde o speciální odpadkové koše, které zabraňují pronikání zápachu z plen do prostoru. Rozhodně stojí za to se na ně podívat.