blog Jak vybrat dětskou výživu
20.02.2019 08:41 (aktualizováno 29.07.2019 20:58)

Bohužel, ne každé ženě je dopřáno kojit své miminko. Ovšem existují umělá mléka, která se složením přibližují mateřskému mléku, a tak se nemusíte bát, že by vaše novorozeňátko strádalo. Co se týče dětské výživy, nejedná se pouze o umělé mléko, ale patří do ní také ovocné a zeleninové příkrmy.

Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů

Umělé mléko

Současný trh nabízí umělá mléka od různých výrobců. Sice se jejich receptury odlišují, nicméně i tak mají všechny produkty jedno společné. Snaží se vyrovnat svým složením co nejvíce mateřskému mléku, které se s vývojem dítěte mění, na což zareagovali také výrobci umělé náhrady. Kojenecká mléka jsou právě proto rozdělena podle stáří dítěte, což je nezbytné dodržovat. Pokud si myslíte, že tříměsíčnímu miminku nestačí počáteční mléko, a tak mu raději koupíte kojenecké mléko pro jednoleté dítě, děláte obrovskou chybu. V mnoha případech taková záměna může být dokonce nebezpečná pro jeho ledviny. Vždy tedy dodržujte věkové rozlišení umělého mléka, protože jedině tak poskytnete dítěti kvalitní výživu.

Počáteční mléko

Jedničkou jsou označena takzvaná počáteční mléka, jež se mohou podávat miminkům v podstatě hned od narození, pokud maminka nemůže z jakéhokoliv důvodu kojit, a to až do šestého měsíce života. Počáteční mléko je charakteristické obsahem adaptované bílkoviny kravského mléka. Co to znamená? Poměr mezi syrovátkou a kaseinem v klasickém kravském mléce je dvě ku osmi, v mateřském mléce sedm ku třem a v umělém kojeneckém mléce je poměr upraven na jedna ku jedné.

Počáteční mléko dále obsahuje laktózu, tuky, vitamíny, minerály, stopové prvky a prebiotika pro lepší vstřebávání zdraví prospěšných látek. Dalšími funkcemi prebiotik je podpořit správnou funkci imunitního systému a vázat důležité vitamíny a stopové prvky.

Nejoblíbenějším počátečním kojícím mlékem je Nutrilon 1 AR 800g 4-pack

Nutrilon 1 AR 800g 4-pack

Dále je mezi maminkami a miminkami oblíbený Sunar premium 1, 600g

Sunar premium 1, 600g

Pokračovací mléka

Od šestého měsíce života se přechází na pokračovací mléka (označena číslicí 2), a to až do jednoho roku. Pokračovací mléka mají oproti počátečním ještě navíc železo, jód, zinek, vitamíny A, D, E a také C. Samozřejmě nemusíte ihned v den, kdy dítě dosáhne šesti měsíců, přecházet na pokračovací mléko a počáteční vyhazovat. Klidně ho spotřebujte, až potom kupte mléka, označená dvojkou.

Nejoblíbenějším pokračovacím kojeneckým mlékem je Humana 2 Pokrač. výživa 600g/po 6m.

Humana 2 Pokrač. výživa 600g/po 6m.

Batolecí mléka

Pokud dítěti neodbouráte mléko do jednoho roku jeho života, potom se jde na batolecí mléko (označeno číslicemi 3, 4, 5 či slovem junior). Označení je zde už závislé na samotném výrobci, a proto je dobré si ještě číst informace na obale. Jsou varianty, které jsou vhodné až od jednoho roku, ale narazíte i na batolecí mléka od desátého měsíce. Sehnat můžete batolecí mléka ochucená, například s vanilkovou či banánovou příchutí. Ve složení je více vitamínů, minerálů a stopových prvků, ale o to méně zase bílkovin.

Ještě však existují kojenecká mléka se specifickými vlastnostmi. Jestliže vaše miminko často blinká, trpí zácpou či se u něj objevují alergické reakce na klasické umělé mléko, sáhněte po speciálně upravených verzích.

Hypoalergenní mléko

Pro děti, u nichž je vyšší riziko vzniku alergie, jsou připravena takzvaná hypoalergenní mléka označená písmeny HA. Stejně jako klasické umělé mléko, tak i hypoalergenní úprava se rozděluje podle věku na počáteční, pokračovací a batolecí.

Antirefluxové mléko

Setkat se můžete také s označením AR. Jedná se o kojenecké mléko se zahušťovadlem (rýžový či bramborový škrob), které zabraňuje ublinkávání. Odborníci antirefluxové mléko doporučují především miminkům, jež ublinkávají opravdu hodně, a tím pádem ani nepřibírají na váze.

Kojenecké mléko s nižším obsahem laktózy

U některých dětí do jednoho roku se velice často objevuje dočasná nesnášenlivost laktózy, která však věkem většinou mizí. Bohužel, některým dětem zůstává trvalá intolerance laktózy. Pro takové případy je připraveno umělé mléko se sníženým obsahem laktózy, díky nimž vymizí zažívací potíže, jako jsou průjmy a nadýmání.

Kojenecké mléko pro miminka se zažívacími problémy

Jakmile novorozeně neustále pláče kvůli kolikám, je nezbytné změnit umělé mléko. Zvolte speciální verzi určenou právě pro děti se zažívacími potížemi.

Příkrmy

U kojených dětí se začínají zavádět příkrmy od ukončeného šestého měsíce. U dětí, které jsou na umělém mléku, se doporučuje začít od ukončeného čtvrtého měsíce. Samozřejmě ratolest se nejprve s jednotlivými potravinami seznamuje, a tak je ideální zpočátku dávat pouze ochutnávat, a to jednu čajovou lžičku denně. Zpočátku se podávají zeleninové příkrmy, až potom se přechází na ovocné. Důvod je, že by si dítko navyklo na sladkou chuť, a potom by mohlo zeleninovou výživu odmítat.

Jak zavádět zeleninové a zelenino-masové příkrmy?

U kojenců živených náhradním mlékem se začíná se zeleninovými příkrmy v ukončeném čtvrtém měsíci (u dětí kojených mateřským mlékem v ukončeném šestém měsíci). Prvně zvolte kombinaci mrkev s bramborou, přičemž dejte dítěti ochutnat dvě až tři čajové lžičky, a potom ho dokrmte ještě mléčnou dávkou.

Počet čajových lžiček příkrmu každý den zvyšujte a pozvolna (ideálně každé dva dny) zavádějte další druhy zeleniny, a to konkrétně brokolici, kedlubnu, zelenou fazolku, hrášek, květák. Během tří týdnů by si měla ratolest navyknout, že namísto polední mléčné dávky dostane pomixovanou zeleninu. Jestliže se objeví nějaká reakce, je lepší se poradit s dětským lékařem, který vám zřejmě doporučí danou zeleninu na čas vysadit a vyzkoušet ji až za pár týdnů znovu.

Po třech týdnech zařaďte do jídelníčku také maso, a to jakékoliv. Telecí, hovězí, králičí, vepřové, drůbeží i rybí. Stejně tak můžete zaměnit brambory za těstoviny a rýži. Po masu se potom zavádí ještě vajíčko, a to nejprve žloutek, a pak i bílek.

Jestliže připravujete příkrmy sami, nezapomeňte přidat ještě kapku olivového či slunečnicového oleje pro lepší trávení.

Nejoblíbenějším příkrmem je Hami příkrm zeleninové ratatouille s kuřetem 250g 10M

Hami příkrm zeleninové ratatouille s kuřetem 250g 10M

Příkrmy vařit, nebo raději kupovat?

Rozhodnutí je v podstatě na vás. Jestliže máte dostatek času, příkrmy si klidně připravujte doma. V opačném případě oceníte hotovou kojeneckou výživu v lahvičkách. Zejména v zimním období se kupované varianty doporučují, protože zelenina v nich použitá prochází přísnou kontrolou. Zatímco zelenina, kterou hlavně v zimě koupíte v obchodech, je plná chemie.

Jak zavádět ovocné příkrmy?

S ovocnými přesnídávkami nemusíte pospíchat. Vhodné je, pokud se ratolest nejprve naučí jíst zeleninu a maso, až potom sáhněte i po ovocných příkrmech, které mají nahradit odpolední a dopolední mléčnou dávku. Prvně se volí kombinace jablko a banán, přičemž každé dva dny se opět zavádějí nové druhy ovoce. S těmi exotickými je lepší počkat až do jednoho roku, protože u nich je vyšší riziko výskytu alergické reakce.

Stejně tak můžete namísto odpoledního či dopoledního mléka zvolit bílý jogurt a obohatit ho lžičkou ovocného pyré. Zpočátku se syrové ovoce příliš nedoporučuje, protože například takové jablko může vaše dítě nadýmat.

Jak by měly vypadat příkrmy od 4., respektive 6. měsíce?

Snídaně se zavádějí až později. V první řadě je důležité odbourat dopolední, polední a odpolední dávku umělého (mateřského) mléka. Potom jídelníček takového půlročního dítěte může vypadat následovně:

Snídaně: kojení či láhev umělého mléka

Svačina: ovocné pyré

Oběd: zeleninovo-masový příkrm

Svačina: jogurt

Večeře: rýžová kaše, případně kojení či láhev umělého mléka

Další druhy jídla

Důležité je, abyste naučili vaše dítě pravidelnému jídelnímu režimu, tedy aby si navyklo na snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři. Vyhněte se sladkostem a dalším pochutinám, namísto nich poskytněte dětem raději vodu (čistou, převařenou, bez příchutě). V zimních měsících uvařte klidně i dětský čaj, ale neslaďte ho.

Co se týče luštěnin, ideální je nejprve připravit červenou čočku, která nezpůsobuje žádné zažívací obtíže.

Okolo osmého měsíce se snažte dávat nejen mixované pokrmy, ale klidně i s kousky. Pokud si všimnete, v zelenino-masových příkrmech, které jsou určeny od osmého měsíce, jsou už kousky, aby si děti pomalu navykly, že je mají žvýkat a polykat. Klidně dejte dítěti do ruky pečivo, na něj máslo, kvalitní šunku, tvrdý sýr a podobně. Začněte také se syrovou zeleninou.

Jak krmit dítě?

Ještě několik rad na závěr. Jelikož dítě si vždy navykne na nějaký režim, je důležité ho učit od začátku jíst vždy ve stejnou dobu, ve stejné místnosti, u jídelního stolu (případně v jídelní židličce). Jestliže dítě ještě nesedí, existují polohovací jídelní židličky, případně ho můžete krmit v houpacím křesílku. V okamžiku, kdy se naučí sedět, využijte toho a krmte ho přímo u stolu či v jídelní židličce.

S příchodem prvního roku odbourejte mléko. Po dvanáctém měsíci života by mělo dítě vypít kolem 500 mililitrů mléka, protože jeho strava by měla být pestrá. Pochopitelně nedoporučuje se mléko vyřadit z jídelníčku úplně, protože na vývoj dítěte má stále velký vliv, neboť obsahuje spoustu vitamínů. Navíc některé děti mají jako rituál vypít láhev mléka ještě před spaním na lepší usínání. Ne nadarmo se říká, že mléko uklidňuje.

Dítě by mělo mléko přijímat denně alespoň do druhého či třetího roku života. Ovšem ne kravské neupravené mléko, protože obsahuje velké množství bílkovin a minerálních látek, což není vhodné pro funkci ledvin tak malých dětí.